Založ si blog

Čína ruší clá na kovový šrot. Radosť čínskemu priemyslu však kazí koronavírus

Po dvoch rokoch colných bariér sa Čína rozhodla pre výnimky z ciel na medený a hliníkový šrot v snahe pomôcť prílevu tohto dôležitého materiálu pre priemysel. Pozitívny efekt však neguje koronavírus.

Clá vo výške 25% na medený šrot a 50 % na hliníkový šrot zaviedla Čína ešte v roku 2018 ako súčasť obchodnej vojny so Spojenými štátmi americkými. Pred dvoma dňami Čína oznámila colné výnimky na obe komodity z USA. Ak Peking dúfal v okamžité zvýšenie importu oboch kovových materiálov z USA, bude určite sklamaný. Dopyt po týchto kovoch totiž kvôli koronavírusu výrazne poklesol. Masívna snaha Číny vysporiadať sa s epidémiou koronavírusu spôsobuje výrazné problémy v logistike a v celej priemyselnej výrobe.

Colná bariéra na kovový šrot výrazne zredukovala dovoz tejto dôležitej suroviny. V roku 2019, dosiahol dovoz medeného šrotu zo Spojených štátov objem 89 287 ton. To je šesťnásobný pokles oproti číslam roku 2017, v ktorom sa naposledy obchodovali tieto komodity bez colnej prirážky. Dovoz hliníkového šrotu počas tohto obdobia poklesol takisto, aj keď „len“ o 38 %.

Problémom je okrem iného aj to, že Čína dnes zaraďuje všetok šrot medzi pevné odpady, na dovoz ktorých sa vzťahujú kvóty. Tieto sa v poslednom čase neustále redukovali v snahe zmenšiť trh s dovozom vysokokvalitných šrotových komodít zo všetkých zdrojov. Peking však očividne pochopil, že tento postup mu nijak nepomáha, keďže je najväčším spotrebiteľom medi na svete. Od 1. júla tak pristúpi k zásadnej zmene: preklasifikuje vysokokvalitný medený a hliníkový šrot spĺňajúci určité normy z odpadu na materiálový zdroj. Kovy, ktoré sú papierovo zdrojom, dnes v Číne neexistujú žiadne colné kvóty. Tým pádom sa na ne nevzťahujú ani súčasné clá. Kovový šrot sa tak dostane mimo oblasť, v ktorej USA a Čína ešte stále vedú obchodnú vojnu (aj keď od januára v oslabenej podobe).

Čína síce odstránila colnú prirážku, avšak nevie nič urobiť so stimuláciou dopytu. Aspoň nie v krátkom čase.  Mnoho priemyselných odvetví dnes v dôsledku epidémie vyrába v obmedzenom režime alebo nevyrába vôbec. Tým pádom je spotreba surovín nižšia. Ako hovorí Michael Lion, prezident spoločnosti Lion Consulting Asia a bývalý šéf spoločnosti Sims Metal Management Asia, oslobodenie od cla môže teoreticky pomôcť posilniť toky kovového šrotu, ale dopad vírusu môže „výrazne ovplyvniť celkový krátkodobý dopyt, ktorý je veľmi náročné posúdiť a kvantifikovať“.

Dodávky ropy naďalej rastú. Dohoda zatiaľ nie je na stole

03.04.2020

Trh s čiernym zlatom, naďalej dosahuje nové minimá. Pandémia koronavírusu tlačí dopyt po rope čoraz nižšie, a taktiež cenová vojna medzi Ruskom a Saudskou Arábiou neprospieva tomu aby sa trend komodity v blízkej budúcnosti zmenil. Očakávalo sa, že prezident USA Donald Trump vyvinie tlak na Rusko a Saudskú Arábiu, aby ukončili svoju cenovú vojnu, ale jeho rozhovory s [...]

Cenový paradox: kým ceny elektriny na burze klesajú, domácnostiam hrozí zdraženie

02.04.2020

Aj keď je elektrina na svetových burzách kvôli koronavírusu stále lacnejšia, distribútori elektrickej energie aktuálne dramaticky dvíhajú ceny domácnostiam v Českej republike. Podľa analýzy CFD World ide o nárast až o štvrtinu. Tento vývoj nie je vylúčený ani na Slovensku. Vyzerá to celkom paradoxne: zákazníci dominantného ČEZ-u aj menšieho dodávateľa Bohemia [...]

Zlato pokračuje vo svojej rastovej „rally“

27.03.2020

Cena zlata opäť rastie po sérii niekoľkých dní prepadu. Investori tak využili „nútený“ predaj z minulého týždňa na to, aby naakumulovali prostriedky do nových nákupných pozícií v očakávaní ďalšieho dlhšieho obdobia nízkych úrokových sadzieb. „Rally“ zlata prerušila tradičnú koreláciu so štátnymi dlhopismi, ktoré prudko poklesli, keď niektorí investori [...]

Sudán protesty obete pamiatka pochody

Povedie zdraženie chleba opäť k zmene režimu v Sudáne?

09.04.2020 01:25

Posledné zdraženie chleba vyvolalo v roku 2018 v Chartúme a neskôr i ďalších mestách pouličné protesty proti prezidentovi Bašírovi, ktoré skončili jeho zosadením.

Jemen / vojak / vojaci / armáda /

Rijádom vedená koalícia vyhlásila v Jemene prímerie v boji s povstalcami

08.04.2020 23:03

Dvojtýždňové prímerie v boji so šiitskými povstalcami bolo koalíciou vedenou Saudskou Arábiou vyhlásené v súvislosti s epidémiou koronavírusu.

Lietadlová loď Roosevelt

Záchranca námorníkov zo zamorenej lietadlovej lode potopil ministra

08.04.2020 22:06

Kapitán jadrovej lietadlovej lode i americký minister vojenského námorníctva zaplatili za reakciu na zamorenie obrieho plavidla koronavírusom svojim postom.

Kosovo / Serbia /

Kosovo je pripravené na obnovenie dialógu so Srbskom

08.04.2020 21:55

Úradujúci kosovský premiér Albin Kurti o tom zámere ubezpečil Miroslava Lajčáka, osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.

martinkristoff

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 8058x
Priemerná čítanosť článkov: 895x

Autor blogu

Kategórie