Založ si blog

Čína predstavuje hnaciu silu globálneho oživenia dopytu po rope

Čínsky dopyt po rope sa zotavil na úroveň viac ako 90% v porovnaní v úrovňou pred pandémiou koronavírusu začiatkom tohto roka. Je to prekvapivo silné oživenie, ktoré by sa mohlo odraziť v treťom štvrťroku.

Rozsiahle obmedzenia s cieľom obmedziť šírenie vírusu si vyžiadali mimoriadne vysoké poplatky na trhoch s ropou, ktoré do polovice apríla vymazali zhruba 70 % z globálnych cien a viedli k obrovským nárastom zásob ropy a paliva na celom svete.

„Keď si uvedomíte, že dopyt po rope v Číne – prvej krajine zasiahnutej vírusom – klesol vo februári o viac ako 40 %, tak miera, v akej sa vracia späť, poskytuje dôvod na určitý optimizmus v súvislosti s trendmi oživenia hospodárstva a dopytu na iných trhoch, ako je Európa a Severná Amerika,“ povedal Jim Burkhard, viceprezident IHS Markit, analytickej spoločnosti špecializovanej na riešenia pre priemysel.

Kým ropní analytici súhlasia s tým, že dopyt Číny vzrastá, odhady sa líšia z hľadiska stupňa a trvania. Wood Mackenzie očakáva, že čínska spotreba ropy v druhej polovici roka vzrastie o 2,3 % na 13,6 milióna barelov za deň (bpd) za rovnaké obdobie minulého roka. Dôvodom na očakávaný rast je zvýšená doprava a priemyselné využitie.

Do tretieho štvrťroka by čínsky dopyt po benzíne mohol prekonať rovnaké obdobie minulého roka o 3 % na 3,5 milióna bpd, zatiaľ čo spotreba nafty by sa mohla v tom istom období zvýšiť o 1,2% na 3,4 milióna bpd.

Na rozdiel od toho Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej májovej správe uviedla, že dopyt Číny podľa jej analytikov klesne v druhom polroku o 5% na 13,2 milióna bpd.

Napriek rozdielnym názorom panuje silná zhoda v tom, že sa očakáva intenzívnejšia spotreba benzínu aj nafty, keďže stále viac ľudí je „v pohybe“ a to isté sa očakáva aj od oživenia priemyslu.

Ocenenie pre rýchlo rastúci fin-tech sa strojnásobí na 5, 5 miliárd dolárov

26.06.2020

Možnosti v online predaji sú prakticky neobmedzené. Checkout.com ako servisná firma pre eshopy neuveriteľne narástla. Obdobie uplynulých týždňov prinieslo rapídny nárast v sektore E-commerce. Je to dôsledok toho, že sa viac ľudí rozhodlo nakupovať a platiť za tovar online, aby dodržali pravidlá sociálneho odstupu kvôli COVID-19. Spoločnosť, ktorá poskytuje služby [...]

Američania sa sťažujú na podliezanie colnej bariéry. Podarí sa Trumpovi presadiť „reset“ WTO?

19.06.2020

Po Svetovej zdravotníckej organizácii sa americký prezident pustil do ďalšej svetovej inštitúcie, ktorú chce „zresetovať“ podľa záujmov USA. Trumpova administratíva dostala za úlohu rozsiahlo novelizovať „zastarané colné praktiky“ vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Ako sa vyjadril americký prezident, chce naprávať „rokmi neférové zaobchádzanie so Spojenými [...]

Svetová banka vidí vývoj čierno: globálna ekonomika v roku 2020 klesne o vyše 5 %

12.06.2020

Podľa prepočtov Svetovej banky by mal koronavírus spôsobiť v tomto roku pokles globálnej ekonomickej produkcie až o 5,2 %. Zároveň varuje, že jej prognóza sa môže veľmi rýchlo ešte viac zhoršiť, ak pretrvá neistota v súvislosti s pandémiou a obmedzeniami vo výrobe a podnikaní. Svetová banka očakáva pokles na úrovni 7,0 % u vyspelých ekonomík, zatiaľ čo [...]

Ekonomická univerzita, VŠ, diplom, titul,

Overovanie záverečných prác môže skĺznuť k honbe na čarodejnice

02.07.2020 12:00

Zákon umožňujúci overovanie prác do minulosti bude retroaktívny a hraničiaci s ohýbaním práva, upozornil Eduard Burda, dekan Právnickej fakulty UK.

Boris Kollár, vyhlásenie

V Bratislave bude manifestácia proti Kollárovi

02.07.2020 11:35

Na Námestí SNP v Bratislave sa bude v piatok 3. júla konať protest za odstúpenie Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu NR SR.

Dušan Kováčik

Špeciálny prokurátor Kováčik odmieta, že sa nezúčastnil vyšetrenia na detektore lži

02.07.2020 10:12

Reagoval tak na informáciu, ktorú zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

donald trump

Odvolací súd zrušil zákaz, ktorý zablokoval vydanie knihy Trumpovej netere

02.07.2020 09:58

Toto rozhodnutie umožňuje vydavateľstvu Simon & Schuster vytlačiť a distribuovať 240-stranovú knihu Mary Trumpovej.

martinkristoff

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 17836x
Priemerná čítanosť článkov: 849x

Autor blogu

Kategórie