Založ si blog

Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu príjmov z ropy

Ministerstvo Financií Saudskej Arábie uviedlo, že krajina zaznamenala v druhom štvrťroku tohto roku deficit 109,2 miliárd riyálov (29,12 miliárd dolárov), kvôli nízkym cenám čierneho zlata.

Výnosy z ropy v druhom štvrťroku klesli medziročne o 45% na 25,5 miliardy dolárov. Celkové príjmy klesli o 49% na takmer 36 miliárd dolárov.

Celkové výdavky v druhom štvrťroku poklesli medziročne o 17% na približne 65 miliárd dolárov, ale v porovnaní s 1. štvrťrokom sa zvýšili o 7,5%.

„Na zníženie deficitu je nevyhnutný pokles výdavkov,“ uviedla Monica Malik, hlavná ekonómka komerčnej banky v Abu Dhabi. „Proaktívne stanovisko vlády sa už odrazilo v úsporných opatreniach ohlásených v apríli. To však tlmí výhľad na oživenie,“ uviedla.

V tomto roku, ktorý čelil hlbokej recesii, Rijád zaviedol kroky, ako je odstránenie príspevku na bývanie pre štátnych zamestnancov a strojnásobenie dane z pridanej hodnoty na 15%, aby sa posilnili príjmy štátu.

Podľa odhadov MMF by ekonomika mohla tento rok klesnúť na 6,8%.

Saudská Arábia v prvých troch mesiacoch roku 2020 zaznamenala deficit 9 miliárd dolárov tento rok na medzinárodných trhoch doteraz získala 12 miliárd dolárov a na domácom trhu si požičala 41,1 miliárd riyálov (10,96 miliárd dolárov).

Okrem pôžičiek vláda použila v 2. štvrťroku na financovanie deficitu aj štátne rezervy vo výške približne 13 miliárd dolárov. To je z veľkej časti v rámci limitu čerpania 32 miliárd dolárov, na ktorý sa tento rok zameriava vláda.

Od marca do apríla však kráľovstvo využívalo zahraničné rezervy vo výške 40 miliárd dolárov na podporu zahraničných investícií svojho štátneho fondu a verejného investičného fondu.

Lítium má slušný rastový potenciál vďaka elektromobilom

25.09.2020

Súčasný vzostup záujmu o elektromobily má za následok nárast dopytu po tejto komodite, avšak cena lítia sa naďalej obchoduje na najnižších úrovniach za posledné 3 roky. Z nízkej ceny sa tak môžu tešiť producenti lítiových batérií kvôli nízkym nákladom na komoditu. Ak by sa naplnili predpovede a nové elektromobily by o pár rokov tvorili 5-7 % trhu, dopyt po lítiu by [...]

OECD zvyšuje ekonomický výhľad na oživenie USA a Číny, ktorý je silnejší, ako sa očakávalo

18.09.2020

Zdá sa, že svetová ekonomika sa zotavuje z prepadu pandémie koronavírusu rýchlejšie, ako sa predpokladalo len pred niekoľkými mesiacmi, a to vďaka zlepšeniu vyhliadok pre Čínu a USA, uviedla OECD. Svetová ekonomika očakáva pokles v tomto roku o 4,5%, uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Za predpokladu, že sa vírus nerozšíri spod kontroly, globálna [...]

Americké firmy v Číne sa čoraz viac obávajú, že zlé väzby budú trvať roky

11.09.2020

Americké spoločnosti v Číne sú čoraz viac znepokojené tým, že obchodné napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa bude vytrácať až v priebehu niekoľkých rokov a takmer tretina z nich uviedla, že bola ovplyvnená ich schopnosť udržať si zamestnancov. „Americké podniky v Číne by boli radi, keby tieto dve krajiny rýchlo vyriešili svoje problémy a znížili [...]

Zuzana Čaputová

Najdôveryhodnejšia je Čaputová, nasleduje Pellegrini

27.09.2020 15:04

Najdôveryhodnejšou osobou medzi vysokými štátnymi činiteľmi ostáva prezidentka SR Zuzana Čaputová.

parlament

Malová: Útoky prinášajú do politiky primitivizmus

27.09.2020 13:44

Slovná prestrelka v parlamente medzi premiérom Igorom Matovičom a poslancom Ľubošom Blahom ukázala slabé stránky našich politických elít.

česko koronavírus praha

Šipoš: Treba buchnúť po stole, nech tu nemáme český scenár

27.09.2020 13:30

Ak neprídu tvrdšie opatrenia a "buchnutie po stole", hrozí Slovensku český scenár šíriacej sa pandémie, tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽANO Šipoš.

József Berényi, SMK

Kollárovi radí ďalší bývalý politik. Je aj u Matoviča

27.09.2020 11:24

Predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) radí aj bývalý predseda mimoparlamentnej SMK József Berényi.

martinkristoff

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 25289x
Priemerná čítanosť článkov: 872x

Autor blogu

Kategórie