Založ si blog

Lítium má slušný rastový potenciál vďaka elektromobilom

Súčasný vzostup záujmu o elektromobily má za následok nárast dopytu po tejto komodite, avšak cena lítia sa naďalej obchoduje na najnižších úrovniach za posledné 3 roky. Z nízkej ceny sa tak môžu tešiť producenti lítiových batérií kvôli nízkym nákladom na komoditu. Ak by sa naplnili predpovede a nové elektromobily by o pár rokov tvorili 5-7 % trhu, dopyt po lítiu by narástol minimálne o pätinu.

Dlhodobá korekcia cien môže predstavovať pre dlhodobých investorov zaujímavú príležitosť na rozšírenie svojho aktuálneho portfólia investícií alebo prípadnú diverzifikáciu rizika.

Očakáva sa, že svetový počet novo predávaných elektrických automobilov sa v nasledujúcich rokoch zvýši na päť až šesť miliónov vozidiel, čo zodpovedá podielu na trhu približne 5% – 7%. Momentálne je potrebných približne 150g lítia na vyprodukovanie výkonu 1 kW / h.

V závislosti na výkonnosti a technologickom pokroku v tejto oblasti sa očakáva, že na každé elektrické vozidlo bude potrebných medzi 3-10 kg lítia.

V dôsledku tejto skutočnosti analytici očakávajú, že ročný dopyt po lítiu v celosvetovom meradle vzrastie o 21%.

Ak by chceli investori v najbližších rokoch profitovať z lítiového boomu na trhu, ich pozornosť by sa mala uberať smerom k popredným firmám v tomto odvetví. Spoločnosti s dlhodobejšou a líderskou pozíciou by mohli byť tou správnou voľbou.

Svetový líder v oblasti lítiových akcií je spoločnosť Albemarle Corporation. Hnaciu silu pre túto firmu predstavuje práve zvýšený dopyt po lítiu. Najväčší konkurent spoločnosti je Sociedad Quimica Minera de Chile, s ktorou dlhodobo bojuje o líderskú pozíciu.

Technologické akcie prudko stúpajú. Je to bublina alebo podložený rast?

15.10.2020

Stačilo niečo viac ako polroka od mesačného strmého prepadu a akciové indexy opäť atakujú rekordné čísla. A to aj napriek (či pri niektorých tituloch vďaka) všeobecnej neistote v globálnej ekonomike. Namieste je otázka, či tu nemáme ďalšiu cenovú bublinu. Jeden z najhlavnejších indexov S & P 500, ktorý združuje výkonnosť 500 najväčších spoločností v [...]

Aká je budúcnosť Boeingu? Aj napriek veľkým rizikám je trh mierne optimistický a čaká nárast ceny akcií

08.10.2020

Americký gigant vo výrobe lietadiel očakáva predaj vyše 18-tisíc komerčných lietadiel v najbližších desiatich rokoch. To je o 11 % percent menej, ako trh predikoval ešte minulý rok. Toto číslo však nevyzerá zle v porovnaní s 90 % prepadom leteckej prepravy počas koronakrízy. Akcie spoločnosti Boeing sa v utorok prepadli o 6,8% po tom, čo výrobca lietadiel znížil svoju [...]

OECD zvyšuje ekonomický výhľad na oživenie USA a Číny, ktorý je silnejší, ako sa očakávalo

18.09.2020

Zdá sa, že svetová ekonomika sa zotavuje z prepadu pandémie koronavírusu rýchlejšie, ako sa predpokladalo len pred niekoľkými mesiacmi, a to vďaka zlepšeniu vyhliadok pre Čínu a USA, uviedla OECD. Svetová ekonomika očakáva pokles v tomto roku o 4,5%, uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Za predpokladu, že sa vírus nerozšíri spod kontroly, globálna [...]

Vietnam / Záplavy / Zosuvy pôdy /

Pri záplavách a zosuvoch pôdy vo Vietname zahynulo 105 ľudí, 27 je nezvestných

20.10.2020 18:37

Vietnamu pritom hrozia v najbližších dňoch ďalšie záplavy a zosuny pôdy. Krajinu má zasiahnuť ďalšia tropická depresia, ktorá môže prerásť do tropickej búrky.

Afrika / Južný Sudán /

Ozbrojenci oslobodili z väzenia v Kongu vyše 1300 väzňov

20.10.2020 18:00

K útoku na väznicu sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Ireland Virus Outbreak

Íri sa zavreli. Kto bude ďalší?

20.10.2020 17:57

V tempe šírenia koronavírusu sa Írsko pohybuje niekde v európskom priemere, napriek tomu sa ako prvé v EÚ odhodlalo aj v druhej vlne pandémie zaviesť celoštátny lockdown

Sýria / Turecko /

Turecká armáda sa začala sťahovať z kľúčového stanovišťa v Sýrii, krajinu však úplne neopustí

20.10.2020 17:51

Odsun tureckých jednotiek z oblasti je súčasťou dohody o prímerí uzavretej v marci medzi Tureckom a Ruskom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 26803x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie