Založ si blog

„Optimistickí“ tvorcovia politiky Fedu očakávajú, že americká ekonomika bude silno rásť

Tvorcovia politík Federálneho rezervného systému sú ohľadom ekonomického výhľadu USA optimistickí. Dôvodom je rastúci počet očkovaných Američanov a fakt, že vládna pomoc sa postupne dostáva do domácností a podnikov.

Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin porovnal pandemickú ekonomiku s horskou dráhou, ktorá sa zastavila tesne pred vzrušujúcim vysokorýchlostným prepadom.

Prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic uviedol, že sleduje „riziká rastu“ trajektórie ekonomiky.

„Mohli by sme vidieť, ako v lete prichádza prepuknutie aktivity, ktorá by nás mohla viesť k ešte silnejšiemu oživeniu,“ povedal Bostic pre svetovú radu v Atlante.

Ekonómovia očakávajú, že vládna správa, ktorá má byť predložená v piatok, ukáže tento mesiac 650 000 nových pracovných miest.

Prezident newyorského Fedu John Williams uviedol, že aj on je v otázke celkovej ekonomiky „optimistický“. „V očkovacom programe robíme veľké pokroky.“ „Myslím si, že do budúcnosti máme veľa pozitív.“

Zachovať nízke úrokové sadzby

Celý tento optimizmus v americkej centrálnej banke mohol v minulých rokoch signalizovať, že tvorcovia politík budú čoskoro pripravení zvýšiť úrokové sadzby.

Obchodníci s úrokovými futures na to vsádzajú: Trhové ceny naznačujú, že rátajú s možnosťou zvyšovania sadzieb Fedu v budúcom roku.

To však nie je to, čo hovoria tvorcovia politiky Fedu. Začiatkom tohto mesiaca opätovne potvrdili prísľub udržania úrokových sadzieb na súčasnej takmer nulovej úrovni, kým ekonomika nedosiahne úplnú zamestnanosť a inflácia nedosiahne cieľ 2%.

Uviedli tiež, že budú každý mesiac kupovať dlhopisy v objeme 120 miliárd dolárov, aby potlačili dlhodobejšie výpožičné náklady, kým neuvidia „podstatný pokrok“ v oblasti plnej zamestnanosti aj 2% inflačných cieľov.

Ide o plán založený na novom prístupe k politike prijatom vlani v auguste, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby Fed preventívne nezastavil prírastky pracovných miest zo strachu z inflácie.

Stanovili tiež veľmi odlišné pásmo zvyšovania sadzieb z minulosti, ako poznamenal podpredseda dohľadu Fedu Randal Quarles v utorok.

Pred minulým rokom uviedol, že jeho súčasná predpoveď poklesu nezamestnanosti a prípadného rastu miezd by znamenala, že už bude argumentovať za sprísnenie politiky.

Quarles predpokladá, že zvyšok výboru pre stanovovanie politiky Fedu bude spokojný s tým, že inflácia pôjde trochu nad cieľovú hodnotu 2% inflácie Fedu.

Rast predplatiteľov Netflixu sa po pandemickom boome spomaľuje, akcie sa prepadli o 11%

28.04.2021

Streamingový kráľ Netflix čelí stále silnejšej konkurencii a celkovo slabnúcemu dopytu nových zákazníkov kvôli uvoľňovaniu pandemických opatrení. Slabšie výsledky úvodom roka priniesli pokles akcií. Spoločnosť Netflix Inc. uviedla, že pomalšia produkcia televíznych programov a filmov počas pandémie poškodila rast predplatiteľov v prvom štvrťroku, keď v utorok [...]

Americká ekonomika naberá na obrátkach

22.04.2021

K posilnenému rastu americkej ekonomiky prispelo hneď niekoľko faktorov vrátane vyššej dôvery spotrebiteľov a ich nákupom a rýchleho tempa očkovania. Veľký optimizmus budí fakt, že rastie viacero sektorov vrátane cestovného ruchu. Americká ekonomika nabrala na rýchlosti na jar na základe rastúcej dôvery spotrebiteľov, uviedol Federálny rezervný systém v stredu [...]

Ropa poklesla: lockdown v európskych krajinách vyvolávajú obavy z dopytu

29.03.2021

Niekoľkodňové zablokovanie Suezského prieplavu obrovskou kontajnerovou loďou nárast ceny ropy nespôsobil. Príčinou sú rastúce počty pozitívnych prípadov COVID-19 v Európe a vysoký stav zásob. Oživenie dopyt po rope sa zatiaľ nekoná. Ceny ropy minulý štvrtok oslabili kvôli pochybnostiam o rýchlosti oživenia svetového dopytu po rope napriek tomu, že zostáva zablokovaný [...]

izrael palestína gaza útok

Izraelská armáda sa v pásme Gazy sústreďuje na cielené útoky na militantov

12.05.2021 07:29

Raketové útoky palestínskych radikálov z pásma Gazy na ciele v Izraeli a odveta Izraela za ne v podobe náletov pokračujú už piaty deň.

skola, pandemia, virus, koronavirus, vyucovanie, hodina, ziak

Sú rúška v škole diskriminačné? Mama sudkyňa sa sporí so školou

12.05.2021 06:00

Sudkyňa a zároveň mama poslala škole list, v ktorom tvrdí, že nosením rúška jej deti diskriminuje. Riaditeľ tvrdí, že nie a list považuje za neprípustný nátlak.

koronavírus, Nemecko

ONLINE: Kanadské Ontário pozastavilo očkovanie AstraZenecou

12.05.2021 05:50, aktualizované: 06:41

Dve kanadské provincie prestávajú dávať vakcínu AstraZeneca prvoočkovancom. Jedna pre jej možný nedostatok, druhá pre obavy zo zrazenín.

Syria

Izraelské letecké útoky zničili budovu v Gaze, Hamas reagoval raketovými útokmi

11.05.2021 21:09, aktualizované: 23:17

Spojené štáty vyzvali v utorok Izrael a Palestínčanov, aby sa vyvarovali úmrtiam civilistov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 48
Celková čítanosť: 47630x
Priemerná čítanosť článkov: 992x

Autor blogu

Kategórie