Založ si blog

Negatívne úrokové sadzby sú ako posledné na zozname Bank of England

Hospodárstvo Veľkej Británie trpí následkami koronakrízy podobne ako v prípade štátov EÚ. Podľa banky Barclays je však zníženie úrokových sadzieb pod nulovú úroveň poslednou politickou možnosťou, ktorú by predstavitelia Bank of England (BOE) v súčasnosti zvolili.

Finančné trhy sa snažia identifikovať, ktoré fiškálne kroky zvolí anglická centrálna banka pri pomoci britskej ekonomike. Pravdepodobne prvou voľbou Bank of England by mohli byť obnovené nákupy aktív, naklonené aj v prospech rizikovejších aktív. V júni očakávajú ďalších 100 miliárd libier (120 miliárd dolárov) kvantitatívneho uvoľnenia.

Následne by BOE mohla znížiť úrokovú sadzbu schémy termínovaného financovania pod nulovú úroveň v prípade bankových pôžičiek a zjednodušiť účtovnícke alebo kapitálové pravidlá na zníženie nákladov na poskytovanie úverov a posilnenie úverovej ponuky. Konečnou možnosťou pred prechodom na záporné sadzby by bola kontrola výnosovej krivky s explicitným usmernením o udržaní sadzieb nezmenených alebo nižších v dohľadnej budúcnosti.

Podľa ekonómov v súčasnej fáze krízy nie sú záporné sadzby odpoveďou. BOE sa správne zameriava na politiky kvantitatívneho uvoľňovania a fungovanie finančného trhu, čo de facto umožňuje vláde nasadiť politickú reakciu na vírus bez toho, aby čelilo neusporiadaným alebo nepriaznivým podmienkam financovania na finančných trhoch.

Diskusia o tom, či sú negatívne sadzby správnou reakciou na hospodársky pokles v Spojenom kráľovstve, sa v posledných týždňoch zintenzívnila. Centrálna banka už znížila úrokové sadzby na 0,1 % a obnovila nákup dlhopisov s cieľom bojovať proti kríze. Tieto kroky však môžu podľa Bank of England doviesť krajinu k najhoršiemu poklesu za posledných 300 rokov.

OPEC+ musí už dnes plánovať „exit“ stratégiu z utlmenej produkcie

30.05.2020

Aj keď Saudská Arábia a jej spojenci v rozšírenej skupine krajín vyvážajúcich ropu OPEC+ len nedávno znížili produkciu, mali by mať plán, kedy výrobu opäť zvýšia. Hovoriť o stratégii ukončenia sa môže zdať predčasné, avšak bez nej na trhu opäť uvidíme obrovské cenové výkyvy. Dôležitou súčasťou úspešného riadenia trhu je vedieť, kedy zvýšiť výrobu a [...]

Ropní ťažiari čakajú ešte väčší pokles dopytu. Cena ropy však vďaka spolupráci zatiaľ nepadla

14.05.2020

Ropní ťažiari zažívajú zlé časy: včera museli výrazne znížiť predpoveď pre globálny dopyt po rope. Napriek tomu cena ropy po tejto správe neklesla. Dôvodom je – zatiaľ – dodržiavanie obmedzenia ťažby. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu – OPEC – včera opätovne znížil svoju predpoveď globálneho dopytu po rope. OPEC očakáva, že v mesiacoch apríl [...]

Americký obchodný deficit sa prehlbuje

07.05.2020

Deficit amerického obchodu sa v marci zvýšil, keď Spojené štáty zaznamenali rekordný pokles exportu. Ďalšie údaje v utorok ukázali, že tvrdé opatrenia na spomalenie šírenia COVID-19 priniesli v apríli prvýkrát po takmer 10 rokoch scvrknutie obrovského sektoru služieb. Správy o prepade exportu a poklese sektoru služieb boli posledným signálom pre hlboký prepad [...]

Mateusz Morawiecki

Poľský parlament potvrdil dôveru vláde Mateusza Morawieckeho

04.06.2020 18:53

O hlasovanie o dôvere vláde vo štvrtok nečakane požiadal premiér Mateusz Morawiecki.

Líbya / Tripolis / demonštrácie / žlté vesty / Chalífa Haftar /

Líbyjská vláda národnej jednoty je odhodlaná dostať pod kontrolu celú krajinu

04.06.2020 18:05, aktualizované: 18:39

Vyhlásenie prichádza v čase, keď jednotky podporujúce vládu národnej jednoty po viac ako roku ťažkých bojov s ozbrojencami vernými Haftarovi získali úplnú kontrolu nad hlavným mestom Tripolis a jeho predmestiami.

Rastislav Káčer, bývalý veľvyslanec v Maďarsku

Matovič urobil skvelé gesto voči maďarskej menšine, hodnotí Káčer

04.06.2020 18:00

Požiadavky SMK, ktoré predložili premiérovi Igorovi Matovičovi, označil bývalý veľvyslanec v Maďarsku Rastislav Káčer za nereálne a neprimerané.

pocasie-5-6-2020

Počasie sa opäť rozbúri, očakávajte mohutnú oblačnosť

04.06.2020 17:46

Prehánky, dážď aj búrky, na niektorých miestach môžu byť zrážky poriadne výdatné. Kde to bude najbúrlivejšie?

martinkristoff

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 15423x
Priemerná čítanosť článkov: 907x

Autor blogu

Kategórie