Založ si blog

Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová sa v stredu postavila proti ekonomickému pesimizmu a tvrdila, že k oživeniu hospodárstva dôjde, keď poklesne pandemická neistota. Zároveň sa vyjadrila, že Európa má všetky nástroje potrebné na prekonanie tejto krízy.

Aj keď je veľká časť 19-člennej eurozóny v „lockdowne“, Lagardeová naďalej predpovedá oživenie za predpokladu, že od druhého štvrťroka bude možné zrušiť súčasné ekonomické obmedzenia.

Iba minulý mesiac ECB znížila na tento rok prognózu rastu na 3,9%, ale čoraz rozšírenejšie obmedzenie pohybu a aktivity v krajinách vrátane Nemecka a Francúzska, spolu s pomalým zavádzaním vakcín, tento výhľad spochybňujú iba dva týždne po začatí nového kalendárneho roka.

„Myslím si, že naše posledné decembrové projekcie sú stále veľmi vierohodné,“ uviedla Lagardeová v rozhovore na konferencii Reuters Next. „Naša prognóza sa zakladá na predpoklade opatrení lockdownu do konca prvého štvrťroka.“

ECB 10. decembra uviedla, že jej prognózy predpokladajú, že „dostatočná“ úroveň imunity bude dosiahnutá do konca roka 2021.

Trvalý rast eura voči doláru tiež predstavuje riziko tlmenia rastu a inflácie, avšak Lagardeová napriek opatrným pohybom na prelome rokov zachovala pokoj zo strany ECB.

Ekonómovia zo súkromného sektora už znižujú svoje prognózy rastu, pričom Bank of America teraz predpovedá expanziu o 2,9%, čo predstavuje o celý percentuálny bod menej ako predošlá prognóza.

Na podporu eurozóny už ECB rozšírila „ultra – uvoľnenú“ politiku do roku 2022, ale pri rekordných minimálnych nákladoch na pôžičky, ktoré spadajú až do záporných hodnôt v niektorých krajinách eurozóny je ich zostávajúca stimulačná palebná sila obmedzená.

Lagardová uviedla, že ECB by mohla v prípade potreby znova rozšíriť svoj stimulačný program nákupu dlhopisov, ale môže tiež upustiť od použitia celého balíka vo výške 1,850 biliónov eur (2,25 bilióna dolárov), ktorý vyčlenila na nákupy, ak kríza pominie.

Fed: americká ekonomika ožíva

04.03.2021

V očakávaní trhu môže byť Fed nútený sprísniť menovú politiku skôr, ako sa očakávalo, špičkoví americkí centrálni bankári doručili investorom jednoduchý odkaz zameraný na rastúce výnosy amerických dlhopisov a cenové riziká: Nečakajte žiadne zmeny, kým sa ekonomika jednoznačne nezlepší. Predseda Fedu Jerome Powell, ktorý v stredu svedčil pred Výborom pre [...]

Cena čierneho zlata vzrástla, obmedzenie ťažby pokračuje

09.02.2021

Organizácia krajín a spojencov vyvážajúcich ropu OPEC + pokračuje v striktných limitoch na ťažbu ropy aj v tomto roku. Efekt týchto opatrení vidíme jasne: ropa prekonala ročné maximá a pravdepodobne bude ďalej rásť. A to aj napriek tomu, že neistota zo svetovej ekonomiky zďaleka nezmizla. Pre motoristov to v blízkom čase znamená ďalší rast ceny nafty a benzínu. Ropa od [...]

ECB je rozhodnutá urobiť všetko preto, aby sa v eurozóne upravila inflácia

29.01.2021

Členom Rady guvernérov ECB sa nepáči zhodnocovanie eura, ktoré tlačí nadol nákupné ceny pri dovoze a tým aj infláciu. Podľa ich vyjadrení je v hre ďalšie zníženie úrokových sadzieb. „Európska centrálna banka je pripravená využiť všetky nástroje potrebné na stimuláciu inflácie a pozorne sleduje zhodnocovanie eura,“ uviedol člen rady guvernérov Olli Rehn. [...]

testovanie Covid 19 Šamorín

Na Slovensku potvrdili 7 prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu

07.03.2021 15:22

Mutácia bola vo vzorkách z viacerých miest krajiny.

Igor Matovič, Bojnice

Matovič: Kým som zháňal vakcíny, Sulík klamal, útočil a nadával

07.03.2021 14:55

Premiér Igor Matovič k sporu v koalícii odkazuje verejnosti, aby si porovnala, čo za týždeň urobil on a čo minister hospodárstva Richard Sulík.

Igor Matovič, Christoph Léonzi

Slovensko prijalo dar 15-tisíc dávok vakcíny proti COVID-19 od Francúzska

07.03.2021 13:46, aktualizované: 15:38

Tlačová konferencia predsedu vlády Igora Matoviča a veľvyslanca Francúzskej republiky Christopha Léonziho.

Richard Sulík

Sulík: Ak to bude potrebné, svojej funkcie sa vzdám

07.03.2021 13:24

Sulík povedal, že odíde z funkcie, ak tak urobí aj premiér Matovič.