Američania sa sťažujú na podliezanie colnej bariéry. Podarí sa Trumpovi presadiť „reset“ WTO?

Po Svetovej zdravotníckej organizácii sa americký prezident pustil do ďalšej svetovej inštitúcie, ktorú chce „zresetovať“ podľa záujmov USA. Trumpova administratíva dostala za úlohu rozsiahlo novelizovať „zastarané colné praktiky“ vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Ako sa vyjadril americký prezident, chce naprávať „rokmi neférové zaobchádzanie so Spojenými štátmi“.

Viac detailov prezradil v posledných dňoch Robert Lighthizer, americký obchodný zástupca vo WTO. Uviedol, že zmeny v colných tarifách stanovených Svetovou obchodnou organizáciou  sú urgentne nutné, aby lepšie reflektovali súčasnú hospodársku realitu. Podľa jeho vyjadrenia by zmeny v clách Svetovej obchodnej organizácie mali prísť čím skôr. „Krajiny s veľkou a rozvinutou  ekonomikou udržiavajú vysokú úroveň colných sadzieb. Tie sú často mnohokrát vyššie ako tie, ktoré aplikujú Spojené štáty americké,“ uviedol vo vyjadrení pred Snemovňou reprezentantov USA.

 

Zmeny miera predovšetkým na Čínu

Trumpova administratíva sa od nástupu k moci sťažuje, že WTO nedokázala obviniť a potrestať Čínu za jej nekalé obchodné praktiky. USA chcú, aby sa s Čínou, druhou najväčšou ekonomickou veľmocou na svete, už ďalej nezaobchádzalo ako s rozvojovou krajinou. Lighthizer sa sťažuje, že WTO a jej odvolací orgán zaobchádzajú so Spojenými štátmi ako s „najväčším obchodným zneužívateľom na svete“. Pritom proti tomuto stojí jednoduchá štatistika dovozov, kde majú USA dlhodobo negatívne saldo, čiže obrovský deficit obchodnej bilancie.  Na druhej strane, čísla tiež indikujú USA ako najväčšieho „troublemakera“ vo WTO. USA sú totiž účastné až 90 % sporov podaných pred Svetovou obchodnou organizáciou. Ak sa v zásadách sporov niečo vo WTO zmení, môže to narušiť celý rokovací proces. Pretože dnes sú to práve súdne spory, ktoré krajiny využívajú pre dosiahnutie lepšieho výsledku.

Washington akcieschopnosť WTO ochromil už minulý rok. Blokoval  menovanie odvolacieho orgánu, ktorý rozhoduje o odvolaní v sporoch, a tým znížil schopnosť WTO zasahovať do obchodných vojen. Lighthizer suverénne vyhlasuje, že Trumpova administratíva bude aj naďalej napádať praktiky zahraničných krajín. A to primárne tých, ktoré podľa USA flagrantne porušujú pravidlá WTO.

 

Američania sa chystajú priškrtiť bezcolný import

Spojené štáty aktuálne uvažujú o znížení súčasného limitu, do ktorého sa neplatí clo. Ten je dnes na úrovni 800 dolárov. Podľa Lighthizera americký limit vysoko presahuje limity u hlavných obchodných partnerov.

Dokladujú to aj čísla. Do Spojených štátov prišla vo fiškálnych rokoch 2018 a 2019 kombinovaná preprava v počte 1,2 miliardy zásielok de minimis (t.j. pod hranicou minimálnej sadzby pre uplatnenie cla), z čoho 60 % pochádzalo z Číny. Na porovnanie, za rovnaké obdobie registrujú USA len 68 miliónov formálnych záznamov, z ktorých menej ako 11 % pochádzalo z Číny. Neprimerane vysoký objem týchto zásielok naznačuje, že Čína a ďalšie krajiny pravdepodobne zneužívajú vysoký prah de minimis v USA, aby sa vyhli plateniu ciel. Bude zaujímavé sledovať, aká bude reakcia Číny na tieto zmeny, ktoré môžu zásadne ovplyvniť cenu importovaných tovarov.

Rast predplatiteľov Netflixu sa po pandemickom boome spomaľuje, akcie sa prepadli o 11%

28.04.2021

Streamingový kráľ Netflix čelí stále silnejšej konkurencii a celkovo slabnúcemu dopytu nových zákazníkov kvôli uvoľňovaniu pandemických opatrení. Slabšie výsledky úvodom roka priniesli pokles akcií. Spoločnosť Netflix Inc. uviedla, že pomalšia produkcia televíznych programov a filmov počas pandémie poškodila rast predplatiteľov v prvom štvrťroku, keď v utorok [...]

Americká ekonomika naberá na obrátkach

22.04.2021

K posilnenému rastu americkej ekonomiky prispelo hneď niekoľko faktorov vrátane vyššej dôvery spotrebiteľov a ich nákupom a rýchleho tempa očkovania. Veľký optimizmus budí fakt, že rastie viacero sektorov vrátane cestovného ruchu. Americká ekonomika nabrala na rýchlosti na jar na základe rastúcej dôvery spotrebiteľov, uviedol Federálny rezervný systém v stredu [...]

„Optimistickí“ tvorcovia politiky Fedu očakávajú, že americká ekonomika bude silno rásť

15.04.2021

Tvorcovia politík Federálneho rezervného systému sú ohľadom ekonomického výhľadu USA optimistickí. Dôvodom je rastúci počet očkovaných Američanov a fakt, že vládna pomoc sa postupne dostáva do domácností a podnikov. Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin porovnal pandemickú ekonomiku s horskou dráhou, ktorá sa zastavila tesne pred vzrušujúcim vysokorýchlostným [...]

budova byvaleho okresneho vyboru pred

Ošumelé a tabuľami preplnené budovy chcú v Čadci „upratať“. Prvé výsledky už majú pozitívne reakcie

22.11.2024 08:30

Reklamné tabule, schátrané fasády či rôzne grafity, ktoré ich zohyzďovali, postupne miznú

Zalužnyj

Zalužnyj: Tretia svetová vojna sa začala

22.11.2024 08:17

"Podľa mňa v roku 2024 môžeme úplne uveriť tomu, že sa začala tretia svetová vojna,“ povedal bývalý veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

Pam Bondiová, USA, Trump

Bývalá prokurátorka, lojálna Trumpovi, mieri na čelo ministerstva spravodlivosti USA. Má čeliť 'zaujatým' prokurátorom

22.11.2024 06:20

Bondiová bola Trumpovou právničkou počas jeho prvého impeachmentu.

vojna na Ukrajine, Vladimir Putin

ONLINE: Zelenskyj sa pýta, ako Západ odpovie na novú ruskú raketu. Medvedev: Chceli ste to? Tak to sakra máte

22.11.2024 06:15, aktualizované: 08:26

Rusi krátko pred útokom experimentálnou raketou stredného doletu na Dnipre informovali Spojené štáty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 48
Celková čítanosť: 78613x
Priemerná čítanosť článkov: 1638x

Autor blogu

Kategórie