Založ si blog

Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie

Banky v eurozóne v treťom štvrťroku obmedzili prístup k podnikovým úverom a očakávajú ďalšie sprísnenie, keď budú mať čoraz väčšie obavy z novej vlny pandémie koronavírusu, ukázal v utorok prieskum Európskej centrálnej banky.

Keďže vlády opäť obmedzujú činnosť, banky sa obávajú zvyšovania úverového rizika. Pandémia predstavuje náročné očakávania relatívne rýchleho oživenia a môže otestovať vládne záväzky týkajúce sa zachovania úverových záruk.

Sprísnený prístup k úverom by mohol mať vplyv aj na rast v eurozóne v 19 krajinách, čo by zase mohlo viesť ECB k tomu, že poskytne viac stimulov na udržanie likvidity spoločností až do zrušenia obmedzení.

„Vo štvrtom štvrťroku 2020 banky očakávajú, že sa úverové štandardy firiem budú naďalej sprísňovať, čo odráža obavy z hospodárskeho oživenia, pretože niektoré sektory sú naďalej zraniteľné, ako aj neistoty týkajúce sa predĺženia opatrení fiškálnej podpory,“ uviedla ECB vo vyhlásení .

Banky už v treťom štvrťroku obmedzovali prístup, požadovali lepšie zabezpečenie a predávali úvery s vyššou maržou, uviedla ECB.

Úvery nefinančným spoločnostiam sa v septembri zvýšili o 7,1%, od júna sa nezmenili a nedosiahli viac ako desaťročné maximum 7,3% dosiahnuté v máji.

Banky však očakávajú, že dopyt po podnikových úveroch sa v posledných troch mesiacoch roka zmierni, pričom väčší záujem bude pochádzať skôr od malých a stredných firiem ako od veľkých spoločností, dodala ECB.

Mierime do úverovej krízy? V niektorých odvetviach a pre niektoré spoločnosti, uviedol ekonóm ING Carsten Brzeski. „Bude to výzva pre ECB a pre vlády. Je ťažké prispôsobiť (pôžičky ECB) hotelom, reštauráciám a leteckým spoločnostiam.“

Aj keď je pravdepodobnejšie, že tvorcov politík ECB bude prísnejší prístup k úverom znepokojovať, zhoršenie sa zatiaľ nepovažuje za dostatočne závažné na to, aby vyvolalo ďalšie stimuly.

Väčšina pozorovateľov ECB napriek tomu predpokladá, že banka rozšíri svoje stimulačné opatrenia v decembri, keď sa očakáva, že nové ekonomické projekcie ukážu pomalšie oživenie a môžu dokonca naznačovať riziko dvojitej recesie.

Zlacnenie plynu v roku 2021 je len dočasné, v ďalších rokoch jeho cena porastie

02.12.2020

Ceny fosílnych palív – predovšetkým plynu a uhlia – majú jasne klesajúci trend. Avšak zásadné zlacnenie pre rok 2021 je výnimočné a podmienené dvoma faktormi – poklesom ekonomiku, a tým odberu plynu priemyslom a rastúcimi zásobami. V roku 2022 by mal plyn opäť zdražieť a priblížiť sa k svojej stabilnej cenovej hladine. Rekordné zásoby plynu a pretlak [...]

Aj ropu posilnili správy o vakcíne, rally ďalej pokračuje

13.11.2020

Na trhoch s ropou aktuálne nie sú žiadne náznaky korekcie ako ukazuje vývoj ceny na severomorskej rope Brent, aj na ľahkej texaskej WTI. Práve naopak, ich cena vzrástla v dôsledku stimulov obchodníkov, ktorí pokračujú v úsilí o zotavenie cien čierneho zlata na základe informácií o vakcíne, ktorá by mohla byť riešením súčasnej pandémie, čo zvyšuje dopyt po komodite. [...]

Technologické akcie prudko stúpajú. Je to bublina alebo podložený rast?

15.10.2020

Stačilo niečo viac ako polroka od mesačného strmého prepadu a akciové indexy opäť atakujú rekordné čísla. A to aj napriek (či pri niektorých tituloch vďaka) všeobecnej neistote v globálnej ekonomike. Namieste je otázka, či tu nemáme ďalšiu cenovú bublinu. Jeden z najhlavnejších indexov S & P 500, ktorý združuje výkonnosť 500 najväčších spoločností v [...]

Veronika Remišová

Remišová: Haščák bude mať čo vysvetľovať

05.12.2020 12:00

Zdá sa, že Jaroslav Haščák bude mať pred štátnymi orgánmi čo vysvetľovať, keď súd pokladal obvinenia za vážne, uviedla Veronika Remišová.

Branislav Gröhling

Učitelia si na 100-eurovú odmenu od ministra počkajú do januára

05.12.2020 11:07

Odmena pre učiteľov od ministerstva školstva bude približne sto eur v januárovej výplate. Odbory kritizujú, že niektorých vynechali.

voľba generálneho prokurátora

Žilinku zobrali za svojho tri strany koalície, Za ľudí ignorovali

05.12.2020 10:52

Ak poslanci OĽaNO poslušne odhlasovali kandidáta hnutia Sme rodina, je otázne, aký kompromis urobila strana Borisa Kollára.

Koronavírus / Testovanie / Covid-19 /

Počty nakazených sa zvýšili o 2 070, v Bratislave ich pribudlo najmenej

05.12.2020 10:22

Na Slovensku v piatok pribudlo 2 070 pozitívnych PCR testov a 822 ľudí bolo pozitívne otestovaných antigénnymi testami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 29600x
Priemerná čítanosť článkov: 871x

Autor blogu

Kategórie