Aj keď Saudská Arábia a jej spojenci v rozšírenej skupine krajín vyvážajúcich ropu OPEC+ len nedávno znížili produkciu, mali by mať plán, kedy výrobu opäť zvýšia. Hovoriť o stratégii ukončenia sa môže zdať predčasné, avšak bez nej na trhu opäť uvidíme obrovské cenové výkyvy.
Dôležitou súčasťou úspešného riadenia trhu je vedieť, kedy zvýšiť výrobu a kapacitu, aby sa zabránilo nadmerným investíciám konkurentov a potenciálnych konkurentov. Skôr ako tlmenie dodávok v nádeji na rast cien ropy je tradične najväčším problémom zoskupenia OPEC včasné zvýšenie produkcie v období po poklese cien. Po znížení produkcie v rokoch 2009, 2017 a 2019 obmedzovala Saudská Arábia a jej spojenci produkciu príliš dlho a umožnili príliš vysoký rast cien. Výsledkom bolo prudké zvýšenie produkcie konkurenčných výrobcov, najmä odvetvia bridlíc v Spojených štátoch, ktoré nakoniec využili trhový podiel, čo prispelo k novému prepadu cien a vrátilo OPEC späť na prvé miesto v produkcii ropy.
Cyklus nadmernej výroby, poklesu cien, znižovania produkcie OPEC-om, čerpania zásob, neudržateľného zvyšovania cien, prudkého rastu bridlicovej produkcie a obnovenej nadmernej ponuky spôsobil na trhoch s čiernym zlatom obrovskú volatilitu.
Ak chcú Saudská Arábia a jej spojenci OPEC+ tento cyklus zmierniť, musia reagovať na zvýšenie cien rovnako rýchlo a agresívne ako na pokles cien. Najmä Saudská Arábia musí vnímať čerpanie zásob a rastúce ceny ako signál na zvýšenie vlastnej produkcie predtým, ako producenti prostredníctvom bridlíc využijú takúto príležitosť ako prví. V opačnom prípade sa trh s ropou bude naďalej pohybovať v obrovských výkyvoch posledných rokov, čo všetkým exportérom bude spôsobovať problémy s plánovaním ich štátnych rozpočtov.
Celá debata | RSS tejto debaty