Založ si blog

OECD zvyšuje ekonomický výhľad na oživenie USA a Číny, ktorý je silnejší, ako sa očakávalo

Zdá sa, že svetová ekonomika sa zotavuje z prepadu pandémie koronavírusu  rýchlejšie, ako sa predpokladalo len pred niekoľkými mesiacmi, a to vďaka zlepšeniu vyhliadok pre Čínu a USA, uviedla OECD.

Svetová ekonomika očakáva pokles v tomto roku o 4,5%, uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Za predpokladu, že sa vírus nerozšíri spod kontroly, globálna ekonomika by v roku 2021 mala rásť 5%-ným tempom, čo je mierny pokles oproti júnovým odhadom na úrovni 5,2%.

Avšak OECD varuje, že silnejšia bude iba v prípade, že nedôjde k opätovnému silnejšiemu vplyvu vírusu a prísnejšie opatrenia na jeho zadržanie by následne mohli znížiť výhľady do roku 2021 o 2 až 3 percentuálne body.

OECD zároveň uviedla, že jej prognózy boli postavené na predpoklade, že lokálne ohniská budú pokračovať, a že budú zamerané skôr na miestne opatrenia ako na celonárodné blokády. Taktiež sa predpokladá, že vakcína bude široko dostupná až koncom budúceho roka.

OECD ďalej uviedla, že kroky vlád a centrálnych bánk na podporu príjmov domácností a spoločností pomohli odvrátiť horšie poklesy, a preto by sa mali udržiavať na vysokej úrovni, keďže sa ohniská výskytu objavujú sporadicky.

Podľa prognóz bola Čína prvou krajinou, ktorá zažila prepuknutie choroby, a rýchlo sa snažila kontrolovať jej šírenie. Ako jediná krajina v skupine ekonomických mocností  G20 zaznamenala tento rok rast o 1,8% oproti júnovej projekcii poklesu o 2,6%.

Medzitým sa predpokladalo, že americká ekonomika, najväčšia na svete, bude v tomto roku na tom lepšie, ako sa predtým obávala, s poklesom o 3,8%, čo stále predstavuje značný prepad, avšak ten je oveľa prijateľnejší ako z uvádzala predošlá prognóza -7,3%.

Technologické akcie prudko stúpajú. Je to bublina alebo podložený rast?

15.10.2020

Stačilo niečo viac ako polroka od mesačného strmého prepadu a akciové indexy opäť atakujú rekordné čísla. A to aj napriek (či pri niektorých tituloch vďaka) všeobecnej neistote v globálnej ekonomike. Namieste je otázka, či tu nemáme ďalšiu cenovú bublinu. Jeden z najhlavnejších indexov S & P 500, ktorý združuje výkonnosť 500 najväčších spoločností v [...]

Aká je budúcnosť Boeingu? Aj napriek veľkým rizikám je trh mierne optimistický a čaká nárast ceny akcií

08.10.2020

Americký gigant vo výrobe lietadiel očakáva predaj vyše 18-tisíc komerčných lietadiel v najbližších desiatich rokoch. To je o 11 % percent menej, ako trh predikoval ešte minulý rok. Toto číslo však nevyzerá zle v porovnaní s 90 % prepadom leteckej prepravy počas koronakrízy. Akcie spoločnosti Boeing sa v utorok prepadli o 6,8% po tom, čo výrobca lietadiel znížil svoju [...]

Lítium má slušný rastový potenciál vďaka elektromobilom

25.09.2020

Súčasný vzostup záujmu o elektromobily má za následok nárast dopytu po tejto komodite, avšak cena lítia sa naďalej obchoduje na najnižších úrovniach za posledné 3 roky. Z nízkej ceny sa tak môžu tešiť producenti lítiových batérií kvôli nízkym nákladom na komoditu. Ak by sa naplnili predpovede a nové elektromobily by o pár rokov tvorili 5-7 % trhu, dopyt po lítiu by [...]

Vietnam / Záplavy / Zosuvy pôdy /

Pri záplavách a zosuvoch pôdy vo Vietname zahynulo 105 ľudí, 27 je nezvestných

20.10.2020 18:37

Vietnamu pritom hrozia v najbližších dňoch ďalšie záplavy a zosuny pôdy. Krajinu má zasiahnuť ďalšia tropická depresia, ktorá môže prerásť do tropickej búrky.

Afrika / Južný Sudán /

Ozbrojenci oslobodili z väzenia v Kongu vyše 1300 väzňov

20.10.2020 18:00

K útoku na väznicu sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Ireland Virus Outbreak

Íri sa zavreli. Kto bude ďalší?

20.10.2020 17:57

V tempe šírenia koronavírusu sa Írsko pohybuje niekde v európskom priemere, napriek tomu sa ako prvé v EÚ odhodlalo aj v druhej vlne pandémie zaviesť celoštátny lockdown

Sýria / Turecko /

Turecká armáda sa začala sťahovať z kľúčového stanovišťa v Sýrii, krajinu však úplne neopustí

20.10.2020 17:51

Odsun tureckých jednotiek z oblasti je súčasťou dohody o prímerí uzavretej v marci medzi Tureckom a Ruskom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 26804x
Priemerná čítanosť článkov: 865x

Autor blogu

Kategórie